Free songs
Domů / Problémy / Doučování pro vaše dítě: Jaká forma je nejlepší?
Doučování pro vaše dítě: Jaká forma je nejlepší?

Doučování pro vaše dítě: Jaká forma je nejlepší?

Pokud vašim dětem nejde ve škole nějaký předmět a sami jako rodiče nemáte dostatek času nebo schopností s ním látku probrat a dohnat, nabízí se jako východisko nějaká forma doučování. Jenže jakou zvolit, aby byla co nejefektivnější?

Větší počet lidí nepřeje bázlivým

Skupinové doučovací kurzy většinou nejsou příliš smysluplné. Jde o tu samou výuku jako ve škole, což s sebou nese některá negativa. Například u cizích jazyků skupinová výuka obvykle nic nevyřeší. Jestliže dítě nestíhá a bojí se aktivně mluvit a zapojit se do výuky, nejspíš bude mít ten problém i zde. Efekt to má jedině v případě, že učitel dokáže ve stejné míře pracovat se všemi účastníky skupiny a pomoci i těm bázlivějším. Ovšem práce ve skupině má tu nevýhodu, že se při ní vždy někteří budou nudit. Každý má své tempo, a to platí i v doučování. Co jeden žák zvládne snadno a rychle, bude druhému trvat delší dobu. Pro chytřejší není příjemné, když musí neustále čekat na pomalejší žáky a ti pomalí jsou vždy frustrovaní z toho, že jim výuka nejde tak, jak by si představovali.

Individuální výuka je nejefektivnější

Jako efektivnější se proto jednoznačně jeví individuální lekce. Výhodou je, že se lektor přizpůsobí konkrétním znalostem a cílům dítěte. Výuka se dá nastavit podle toho, co dítě přesně potřebuje. Je možné domluvit na jaké úrovni začít, co přesně probírat, což ve skupinách nejde. Při individuálních hodinách může dítě rozvíjet svůj potenciál. Nemusí se stydět, že něco neumí, což se jinak často stává. Postupně se odblokuje jeho stud a po několika hodinách s individuálním lektorem se už může cítit v daném předmětu natolik silné, že se nebude bát ani odpovídat na otázky ve škole před celou třídou. Jak vybrat lektora pro doučování? Učitelé se často rekrutují z řad vysokoškolských studentů. Podstatné je, aby lektora doučování bavilo, byl schopen děti zaujmout a vysvětlit látku tak, aby jí porozuměly. Tedy alespoň minimální pedagogické nadání. Není od věci dát při výběru na doporučení nebo si nového lektora trochu otestovat. Zůstat třeba v povzdálí a poslouchat z kuchyně, zatímco dítě s učitelem sedí vedle v pokoji.

Zdroj obrázku:https://pixabay.com/cs/%C5%A1kola-u%C4%8Ditel-%C5%BE%C3%A1k-649390/

Nahoru