Free songs
Domů / Kavárna / Jak motivovat děti do školy?
Jak motivovat děti do školy?

Jak motivovat děti do školy?

První školní den klepe na dveře. Zřídka najdeme mezi dětmi takové, které by se na něj vyloženě těšily. Většinou jde o směsici pocitů. Ano, těší se na kamarády, na některý z oblíbených předmětů, někdy i na dobrou učitelku, ale netěší se na věci, které mu nejdou, na nepřiměřené nároky některých učitelů. Jak je tedy na nadcházející školní rok motivovat?

Nastavte jasný režim

Především je třeba brát v úvahu, že každé dítě je trochu jiné. Co platí na jedno, nebude platit na jiné. Rodič musí dát dítěti hlavně porozumění a podporu. Ze školy by se neměl stát strašák, kterého se dítě bude bát. Jak dítěti vysvětlit, že stojíte za ním, i když se mu ve škole zrovna nedaří? Důležité je, aby vidělo, že to, co říkáte, se shoduje s tím, co skutečně děláte. Ne vždy to tak je. Co si má dítě myslet v situaci, kdy mu na jedné straně říkáte, že dostat špatnou známku není žádná tragédie, ale na druhé straně ho za pětku trestáte třeba zákazy různých věcí? Je zmatené a neví, jak si to přebrat.

Budujte si dítětem důvěrný vztah

Proto je důležité nastolit jednoznačný a čitelný režim. Špatné známky netrestat zákazy a, ale sednout si s dítětem a vysvětlit si, proč takovou známku dostalo a jak zjednat společnými silami nápravu. Dítě tak získá důvěru ve vás, pochopí, že se může svěřit i nepříjemnými věcmi, aniž by za ně bylo trestáno. Ideální není ani hmotné odměňování za dobré známky. Dítě by mělo pochopit, že se učí pro sebe, pro svoji budoucnost, ne kvůli novému mobilnímu telefonu. Proto zkuste třeba odměňovat stylem, že za pěkné známky uvaříte jeho oblíbené jídlo. Hodně chvalte, oceňujte úspěchy dítěte, ovšem s rozumem, aby nezískalo pocit, že ví všechno. Zkoušejte také metodu škola hrou. Sami svoje dítě znáte nejlépe, proto víte, co ho baví. Snažte se ho ke školním vědomostem přivádět hravou formou. Mohou tak začít bavit i různé věci, ke kterým se předtím stavělo odmítavě.


Zdroj obrázku:https://pixabay.com/cs/chlapec-d%C4%9Bv%C4%8De-ruku-v-ruce-d%C4%9Bti-160168/

Nahoru