Co dělat, má-li dítě ve škole problémy? Vždy se taková situace dá řešit. Na vině přitom může být spousta věcí. Děti prožívají všechny události, všechno se jich bytostně dotýká. Nový kolektiv, pokud změní školu, jiná třídní učitelka, to vše hraje roli v tom, zda je dítě ve škole spokojené.
Vzbuďte v dítěti důvěru, aby se svěřilo
Pozorujete-li, že dítě není ve škole spokojené, nechce o ní mluvit, otázky na školu odbývá a nechce odpovídat, je to znamení, že situace není v pořádku. Měli byste se proto z dítěte snažit nenásilnou formou dostat informace o tom, co se vlastně děje. Především v něm vzbudit důvěru, aby cítilo podporu a samo se svěřilo s potížemi, které má. Jakmile budete vědět, o co jde, je přirozenou cestou jít za jeho třídním učitelem a situaci s ním prohovořit. Jestliže třídní učitel neumí nebo nechce pomoci, nastává okamžik, kdy je třeba jít za ředitelem školy a když ani to nepomůže, tedy se obrátit na vyšší úřady, například školní inspekci.
Když si učitel zasedne na dítě
Jednou z možných potíží je, že si nesedne s učitelkou na některý z předmětů, nebo dokonce s třídní učitelkou. Škola ho sice může bavit, učení mu nemusí připadat těžké, ale přesto je ve velkém stresu, protože si nepadlo se svým pedagogem do oka. V takovém případě se snažte dítě vyzpovídat, abyste věděli, k jakým situacím mezi ním a učitelem dochází. Nemeškejte a objednejte se na konzultaci k učiteli. Abyste si udělali správný názor, potřebujete znát obě strany vzniklého konfliktu. Dejte dítěti najevo, že mu věříte, že má ve vás oporu, pak se vám ochotně svěří. Řešením je třeba přesun do jiné třídy, kterou dotyčný učitel nemá na starosti. Podobně je nutné řešit situaci, jestliže si nebude rozumět se spolužáky. Pokud si stěžujete na postup školy, vždy se maximálně informujte o celé situaci.