Free songs
Domů / Jak vybrat / Kam na střední školu
Kam na střední školu

Kam na střední školu

Pro žáky devátých tříd základních škol je hlavní téma střední škola. Volba školy a oboru je velmi důležitá pro celý život a ovlivňuje ji mnoho faktorů a podmínek. Pokud si není žák jistý, mohou pomoci různé srovnávací testy a zkoušky, které napoví, jaké jsou přednosti a nedostatky a na co by se měl žák soustředit.

Co by si měl student předem rozmyslet?

Kdo jsi a co umíš a neumíš

Zamyslete se nad svými přednostmi a nedostatky, zda zvládnete spíše školu s maturitou nebo bude vhodnější učňovský obor.

 Poraďte se s nejbližšími

Samozřejmostí je poradit se s rodiči a učiteli. Ty žáka dobře znají a umí poradit, také mají už více zkušeností. Ve větších městech jsou pedagogicko-psychologické poradny, kde si žáci vyzkouší testy, které mohou napomoci v rozhodování

 Co bych chtěl vlastně dělat?

Rozhlídněte se v okolí a zapřemýšlejte, čím se kdo živí, co k tomu potřebuje.

 Seznam

Dříve existovaly knihy s výpisem všech středních škol. Dnes je lepší vybírat na internetu. Sepište seznam škol a oborů, který vás oslovily, výběr je veliký. Přemýšlejte i o tom, co pak s vybraným oborem v běžném životě, možnost uplatnění apod.

 Informace o škole

Zjistěte co nejvíce informací o vybraných školách, v dnešní době má většina škol webové stránky, kde jsou veškeré informace, fotografie tříd i jiného vybavení školy, mimoškolní aktivity, ale i možnost uplatnění. Školy pořádají dny otevřených dveří, je dobré je využít a podívat se, kde případně bude student trávit další roky.

 Přijímací zkoušky

Pro někoho je to důležitá informace, zda vůbec takovou školu vybrat a zda na ní má. S velmi dobrým prospěchem může jí žák na jakoukoliv školu, mnohdy i bez potřeby přijímačky skládat.

 Kam po střední škole?

Střední školu je dobré vybírat i podle toho, zda chce student pokračovat na vysoké škole. V tomto případě bude určitě potřebovat školu ukončenou maturitní zkouškou. Velmi důležitý je i vybrat obor tak, aby na vysokou školu navazoval.

Nahoru