Free songs
Domů / Volný čas / Úkoly na prázdniny: Jaké mohou být pro děti přínosem?
Úkoly na prázdniny: Jaké mohou být pro děti přínosem?

Úkoly na prázdniny: Jaké mohou být pro děti přínosem?

Děti se nejspíše při slovech úkoly na prázdniny otřepou hnusem. Pokud ale učitel umí zadat zajímavé a hravé úkoly, které dětem nezaberou příliš mnoho času, přinesou nenásilným způsobem nové poznatky.

Učení nazpaměť je nesmysl

Samozřejmě, že děti mají přes prázdniny nárok na odpočinek. Proto by prázdninové úkoly rozhodně neměly mít charakter šprtání se nějakých sáhodlouhých textů z učebnice. Ostatně, tomuhle způsobu učení už u nás naštěstí většinou odzvonilo. Učitelé se naopak snaží, aby děti uměly informace samy hledat, logicky je spojovat a třídit, hledat mezi nimi souvislosti, ne se je učit nazpaměť. Na tento trend by měly navazovat i prázdninové úkoly.

Náš tip: Přemýšlíte o tom, že si rozšíříte svou domácí knihovnu? Nemusíte kupovat knihy nové. Bazar knih nabízí spoustu zajímavých kousků a navíc ušetříte nejen peníze, ale i přírodu.

Úloha z češtiny: Přečíst libovolnou knihu

Jde o v dětech vzbudit zájem a hravost, kreativitu. Prázdninový úkol z češtiny by mohl znít takto: Přečíst libovolnou knihu, stručně si jedním odstavcem napsat její obsah a namalovat k němu obrázek. Doplnit svoje poznámky ke knize o tom, co dítě zaujalo, co se mu líbilo, nebo naopak nelíbilo. Obvykle dítě přes prázdniny nějakou knihu přečte a tím, že mu učitel nepředepíše, co přesně musí číst, dává mu volnost, aby si samo vybralo. Rozvíjí tak jeho osobnost.

Přírodnina z cest, návštěva hradu či zámku a pohled z výletu

Z přírodopisu přivézt nějakou přírodninu ze svých letních cest. Vyprávět ostatním dětem, jak k přírodnině přišly (mušle od moře, vylisovaná květinka z louky u babiččiny chalupy, kamínek z výletu do hor) a zpracovat o ní krátký referát. Z dějepisu navštívit nějaký hrad či zámek a připravit si z prohlídky nějakou kuriozitu. Poslat paní učitelce z prázdninového výletu pohled a procvičit si tak psaní.
Důležité je, aby prázdninové úkoly byly vždy dobrovolné. Díky tomu si dítě může z různých předmětů vybrat, jaký úkol ho bude zajímat a bavit a nebude se cítit k ničemu nucené.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/z%C3%A1pisn%C3%ADk-knihy-notebooky-36964/

Nahoru