Free songs
Domů / Kavárna / Výuka hudební výchovy – jak do ní zařadit moderní hudbu?
Výuka hudební výchovy – jak do ní zařadit moderní hudbu?

Výuka hudební výchovy – jak do ní zařadit moderní hudbu?

Hudební výchova je dalším z uměleckých předmětů, kterému je třeba věnovat pozornost. Každé dítě nemá hudební sluch, což je nutné zohlednit při hodnocení. To by rozhodně nemělo probíhat systémem: zazpívej písničku, a kdo zazpívá dobře, čistě má jedničku, ti kdo zpívají falešně, potom dvojku nebo dokonce horší známku. Podobné hodnocení je špatné a žáky k hudbě rozhodně nedovede. Právě naopak, může v nich vypěstovat komplex, díky které mu na hudbu zanevřou.

Pestré hodiny zaujmou

Obvykle ve škole bývá na prvním i druhém stupni jedna hodina hudební výchovy týdně. To je dost málo, ale hodinové zatížení žáků je i tak bohužel dost velké. Přesto je důležité zařazovat do hodin i to, co mají rádi děti samotné. Samozřejmě je potřeba věnovat dostatek hodin hudební teorii, hraní na nástroje, seznámení se historií hudby, skladateli atd. V každé hodině by také děti měly zpívat. Nejprve se rozezpívat, vyzkoušet si dechová cvičení, pak nacvičovat nové písně. Ideální je střídat v hodinách různé činnosti, aby byly pestré a děti se měly na co těšit. A vyrazit si třeba i na koncert a to i z oblasti populární hudby.

Povídání o hudbě tříbí názory

V průběhu závěrečných deseti minut hodiny stojí za to zeptat se žáků, co oni sami z hudby poslouchají, co mají rádi a popovídat si o tom. Klidně se taková malá vsuvka dá dělat i u menších dětí na prvním stupni základní školy. Třeba dvě z dětí ve třídě mohou několika větami říci, co doma poslouchají a proč, co se jim líbí. Za pololetí se tak mohou vystřídat všechny děti ze třídy a započítá se to kladně i do jejich celkového hodnocení. Děti to naučí zamýšlet se nad hudbou, zformulovat si svůj hudební názor. U větších dětí pak je rozhodně dobré udělat toto okénko třeba delší, i dvacetiminutové a nechat je zpracovat krátký referát o oblíbeném interpretovi moderní hudby i s výběrem ukázky. Pak se může rozproudit diskuse. Tímto způsobem si skvěle vytříbí hudební vkus.

Zdroj obrázku:https://pixabay.com/cs/hudba-kl%C3%AD%C4%8De-b%C3%ADl%C3%A1-hudebn%C3%AD-932097/

Nahoru