Free songs
Domů / Kavárna / Zájmové kroužky pro malé školáky: Kdy je nejlepší s nimi začít?
Zájmové kroužky pro malé školáky: Kdy je nejlepší s nimi začít?

Zájmové kroužky pro malé školáky: Kdy je nejlepší s nimi začít?

Mám pro své dítě vybrat nějaký zájmový kroužek, nebo raději ještě počkat, říkáte si většinou s počátkem školního roku nebo pololetím, a to už od jeho předškolního věku. Kdy je ten správný čas vybrat dítěti nějakou zájmovou aktivitu? Je dobré začít už v předškolním věku, nebo raději počkat až na první rok školy nebo ještě déle? A jak vlastně vybírat?

Ideální je poslední rok školky a první rok školy

Začněme tím, kdy je nejideálnější čas. Podle názoru psychologů by předškolní dobu mělo dítě trávit hlavně s rodiči. Teprve v posledním roce školky se dá uvažovat o nějaké aktivitě, ovšem rozhodně ne dříve. Když počkáte na začátek školní docházky, rozhodně tím nic nezkazíte. Tady je ale třeba brát v úvahu i to, že začátek školní docházky je pro dítě také stresem a je otázkou, zda ho v tuto chvíli tlačit i do dalších, pro něj neznámých aktivit a zvyšovat tak jeho stres. Možná je pak lepší počkat půl roku, než se ve škole otrká a jakmile se tam zabydlí, zkusit i další aktivity. Neměli byste to také přehánět s počtem aktivit. Není dobré, když dítě má každý den nějaký kroužek, běhá z jedné aktivity do druhé a nemá čas samo na sebe.

Výběr nesmí být otázkou rodičovských ambicí

Při výběru kroužků je základem především respekt k osobnosti dítěte a jeho zájmům. Už u předškoláka poznáte, co ho baví a co ne. Tam hledejte odpovědi na otázku, do jakého kroužku ho přihlásit. Když se třeba vrtí u muziky, sotva začne chodit, můžete zkusit taneční kroužek. Když kluk chce s balonem i spát a kope každou chvíli, máte také rychle jasno. Ovšem řada dětí ještě přesně neví. Pak je dobré dát na výběr a nechat volnou ruku. Rozhodně dítě do ničeho netlačit. Výběr kroužku nesmí být otázkou nesplněných ambicí jeho rodičů. Řiďte se výhradně zájmy svého dítěte, vaše nesplněné ambice jsou váš problém, neměl by jimi trpět někdo jiný. Máte-li ale pocit, že předškolák nebo prvňáček už nějakou další aktivitu zvládne, směle do toho.

Zdroj obrázku:https://pixabay.com/cs/mal%C3%AD%C5%99-malov%C3%A1n%C3%AD-kart%C3%A1%C4%8D-kreslit-4165/

Nahoru