Free songs
Domů / Problémy / Co dělat když má dítě problémy s nějakým školním předmětem?
Co dělat když má dítě problémy s nějakým školním předmětem?

Co dělat když má dítě problémy s nějakým školním předmětem?

Pravděpodobně každý rodič by chtěl mít doma dítě, které nebude mít s prospěchem žádné problémy, bude se učit opravdu výborně, aniž by potřebovalo nějakou zvláštní pomoc při školní přípravě. Jenže bohužel ne vždy taková situace nastane.

Průměr kazí jeden předmět

Když školní prospěch není takový, jaký byste si představovali, může se za tím skrývat spousta problémů. V případě, že dítěti kazí průměr jeden předmět, je možné, že za potížemi vězí nějaká porucha. V českém jazyce to může být dysortografie, tedy problémy s pravopisem nebo dysgrafie (problémy s psaním), v matematice potom dyskalkulie (poruchy počítání). Tyto poruchy se většinou odhalí velice záhy, a to v první nebo druhé třídě.

book-15584_1280

Poraďte se s lékařem

Máte-li nějaké podezření, dítě vykazuje špatné známky, neváhejte a poraďte se s dětským lékařem. Ten doporučí návštěvu speciálního pedagoga (na některých školách přímo působí), případně dětského psychologa, logopeda a dalších odborníků, kteří se s dítětem setkají a posoudí jeho schopnosti. V okamžiku, kdy se na poruchu přijde, dítěti bude mnohem lépe. Škola musí při výuce jeho potíže zohlednit a vašemu potomkovi spadne kámen ze srdce. Není to jeho vina, že by se špatně učilo a nedostálo vašim nárokům. Objektivně za problém nemůže. Vy jako rodič zároveň získáte od odborníků pomoc jak s dítětem pracovat, aby se naučilo poruchu překonávat a co nejméně mu komplikovala život i v budoucnosti.

Domluvte se individuálně

Stejně tak by měli učitelé zohlednit individuální nadání dětí v uměleckých a sportovních předmětech jako výtvarná a hudební výchova nebo tělesná výchova. Ne každý je všestranně nadaný a má předpoklady ke všemu. Pokud učitelé tuto skutečnost neberou v úvahu, je nejjednodušší cestou jít si s učitelem osobně pohovořit a domluvit se například na individuálním plánu, jak dítě hodnotit. Odstraníte tím nepříjemný mindrák, že dítě nezpívá jako kamarád nebo nepřeskočí kozu. Jestliže se tím ale nebudete zabývat, mindráky porostou.

Nahoru