Špatné známky ve škole

Asi každý školák donesl domů někdy špatnou známku. Občas se taková situace stát může, nemělo by se to však stát každodenní rutinou. Většina rodičů podle známek pozná, jak se jejich dítě ve škole učí, proto by pak výsledná známka na vysvědčení neměla být překvapením. Rodič by se měl o učení své ratolesti zajímat pravidelně, pomoci s učením či najít vhodné doučování.

Foto:  / 123RF Stock Photo
Foto: / 123RF Stock Photo

Špatné známky

Špatné známky, které se u školáka objeví, když jinak nosí známky dobré, mohou mít i jinou příčinu, než že se dítě nenaučilo či mělo jinak špatný den. Příčinu mohou mít v šikaně, v důsledku přetěžování (například moc zájmových kroužků), ale příčina může být v i samotné rodině (rodiče se dítěti nevěnují, rozvádí se apod.). V těchto případech se musí situace v co nejkratší době vyřešit, aby se opět dítě mohlo soustředit více na učení a zlepšilo si tak známky. Za špatné známky děti netrestejte, ale v klidu si s nimi sedněte a proberte, co vy i děti uděláte pro to, aby se známky zlepšili. Snažte se dítě připravit i na jiné podmínky ve škole, kdy dítě může být před zkouškou či testem nervózní, a tak si nevzpomene na zkoušenou látku.

Vysvědčení

Známky na vysvědčení řešte s chladnou hlavou, přeci musíte vědět, jak dítě prospívá. Pololetní vysvědčení se může do konce roku jistě vylepšit. Stačí na tom společně zapracovat. A vzpomeňte si i vy na svá školní léta a jak jste se cítili, když jste nesli vysvědčení domů a podle toho se zachovejte. Zkuste školákovi za dobré vysvědčení (předem se dohodněte, co to přesně znamená) slíbit odměnu. Takovou odměnou může být pěkný zážitek, hračka, nový mobil, apod. Pokud však dítě domů špatné vysvědčení donese, on dohodu nesplnil a odměnu nedostane. Zvykne si, že vaše slovo nic neznamená a příště se už nebude snažit.

Útěchou rodičů při špatných známkách dětí může být, že v dospělosti i sebehorší školák, může být úspěšným člověkem.