Vrtačku s příklepem nebo bez?


Pokud si vybíráte novou vrtačku, pak se budete muset rozhodnout, jaká kritéria by měla splňovat. Bude se jednat o akumulátorovou vrtačku nebo klasickou? Bude mít uhlíkovou či bezuhlíkovou technologii? A co příklep? Má jím disponovat? Právě na příklep se zaměří dnešní článek.

Co je to příklep?

Vrtat s vrtačkou se dá v podstatě do jakéhokoliv materiálu, ovšem u každého budeme jinak úspěšní. Pokud však budeme mít vrtačku s příklepem, můžeme si být jisti, že se naskrz dostaneme vždy a bez větších problémů.

Aku vrtačka s příklepem, ať už uhlíková či bezuhlíková aku vrtačka, má v sobě zabudovaný mechanismus kovových rohatek, který odtlačuje úderník. Ten následně udeří v podélném směru do hřídele se sklíčidlem. Celý mechanismus je pak nastaven tak, aby byla mezi jednotlivými otáčkami a údery přímá úměra. Razance úderu se pak odvíjí od toho, jakou silou uživatel do vrtačky tlačí.

Hodí se mi příklep?

Proto je před pořízením vrtačky nutné popřemýšlet nad tím, k čemu budeme vrtačku používat. Pro vrtání do lehčích materiálů, jako je například dřevo, bude dostatečně stačit vrtačka bez příklepu. Ta bývá navíc také levnější. Pokud ovšem plánujete vrtat například i do zdiva či betonu, pak se vám bude příklep rozhodně hodit.

U většiny příklepových vrtaček můžete funkci příklepu pohodlně vypnout, díky čemuž je takový typ vrtačky použitelný pro jakékoliv vrtání. Akumulátorová vrtačka má dnes většinou u všech prodejců příklep jako běžně dodávanou součást. I přesto je však při výběru dobré se na tuto funkci zaměřit a ujistit se, že vrtačka příklepem skutečně disponuje.