Jak zvládnout výběr chůvy na jedničku?


Máte problém – nemůže skloubit pracovní povinnosti s hlídáním vašich ratolestí a babičkám už dochází síly. Jediným řešením je najmout si chůvu. Je to obrovská změna v životě celé rodiny, výběr rozhodně nesmíte podcenit. Nikdo vám nedá návod, jak během několika minut najít ideální chůvu, můžete se ale naučit, na co si při výběru dávat pozor.

Kde hledat?

Z hlediska kvalit nové „hlídačky“ je nejlepší, když si ji necháte doporučit od kamarádek, které už s danou osobou mají zkušenosti. Jenže problém je, že opravdu kvalitní soukromé chůvy si každý střeží jako oko v hlavě a je velmi těžké je získat. Navíc mají i méně času, takže nejsou schopné zajistit hlídání na celý den, večer nebo i během nemoci dítěte.

Druhou možností je hledání přes soukromé inzeráty, ovšem s tím souvisí hned celá řada problémů. Jakých? Přečtěte si tento článek. Třetí variantou je, spolehnout se na nabídku profesionální agentury. Je to nejrychlejší a spolehlivé řešení. Agentura totiž předem udělá těžkou práci za vás. Může si totiž dovolit zaměstnávat a poté nabízet výhradně ty chůvy na hlídání dětí, které mají potřebnou kvalifikaci a zkušenosti. Navíc získáte absolutní jistotu, že chůva vám bude k dispozici vždy, když potřebujete.

Čemu se při výběru věnovat?

Ze všeho nejdříve si musíte udělat jasno v tom, co by u vás chůva měla dělat a kolik času u vás bude trávit. Kdy bude hlídat? Bude doprovázet vaše děti do školy i na kroužky? Chcete, aby se s nimi učila? Všechny vaše požadavky chůvě sdělte na pohovoru. Během něj si všímejte hlavně toho, jak se zajímá o vaše děti a jak na chůvu děti reagují.

Dejte jim dostatečný prostor, aby se seznámili. Není totiž nic horšího, než když dítě cítí k chůvě antipatie. V takovém případě bude nešťastné, stejně jako vy a ve výsledku i chůva.

Kolik zaplatíte?

Ceny za hlídání dětí mají nejnižší studentky, které tuto práci vidí jako snadný přivýdělek. Jenže u nich nemůžete čekat velký zájem o dítě. Za hlídání přes agenturu také nezaplatíte moc. U pravidelného hlídání je to pouhých 150 Kč na hodinu, což rozhodně není moc za jistotu, že je vaše dítě v péči zkušené osoby, která se mu věnuje na 100 %.