Aktovka nebo batoh


Na trhu lze najít velký výběr školních aktovek a batohů, a proto výběr není jednoduchý. Zejména do první třídy by rodiče měli pečlivě vybírat, nejen podle anatomického tvarování, ale pro budoucího prvňáčka je určitě důležitý i samotný motiv.

Foto:  / Herlitz
Foto: / Herlitz

Tvar školní tašky

Školní aktovky mají pevnou konstrukci a stabilně stojí prázdné i plné. Jsou jednokomorové, díky tomu má školák lepší přehled o obsahu. Školní batoh má většinou dvě komory, které jsou uzavíratelné na zip. Praktické jsou i různé kapsy nebo postranní kapsa na láhev na pití. Malého školáka však může větší množství kapes zmást a ztratí pozornost při vyučování.

Typy tašek

Dnes, v době internetu je pro rodiče nejméně náročné, když zasednou k pc a vyhledají si vše, co o školních taškách potřebují vědět. V klidu domova vyberou vhodné značky a typy. Nezanedbatelná je i hmotnost tašky, prázdné mívají 800 – 1200 g. Na internetu najdete mnoho srovnávacích testů, recenzí i diskuzí na toto téma.

Motiv

Pověstnou třešničkou na dortu bývá vybírání motivu. Jednotlivé značky mají velký výběr motivů pro holky i kluky, vybere si tak každé dítě.

Rozhodně není dobré počítat s tím, že čím dražší taška, tím lepší. Všímejte si, zda má taška anatomicky tvarovaná záda, reflexní prvky, široké ramenní popruhy, vnitřní uspořádání. Při výběru zohledněte hlediska, jako je výška a postava dítěte. Pokud máte vše rozmyšlené, zajděte do kamenné prodejny a vyzkoušejte na budoucím prvňáčkovi vybrané tašky. Nespěchejte, upravte délky popruhu, nechte dítě s taškou na zádech projít, proběhnout, ať více, jak mu sedí. Více rodičů počítá s tím, že dítě bude mít školní aktovku či brašnu jen na první dva roky. Dětem se okouká motiv nebo z něho vyrostou a do dalších let si přejí už tvar, typ i motiv jiný. Na závěr uvádíme nejčastější značky kupované pro budoucí prvňáčky, a to Hama, Herlitz, Emipo a Topgal.