Cizí jazyky

V dnešní době je cizí jazyk skoro nutnost. Proto je dobré, když se ho dítě začne ve škole učit co nejdříve. Často děti začínají již v mateřských školách, kde probíhá vyučování hrou a poslechem. Zájem žáků i rodičů se nejčastěji obrazí k anglickému jazyku. Pokud se má dítě opravdu cizí jazyk naučit, vybírejte pro něj jazykovou základní školu nebo základní školu s rozšířenou výukou jazyků.

Foto:  / 123RF Stock Photo
Foto: / 123RF Stock Photo

 

Kdy začít

Výuka angličtiny začíná již od 1. třídy a je intenzivnější. Školy jsou pro výuku lépe připraveny a vybaveny, starší děti se mohou zapojit do mezinárodních soutěží, pobytových zájezdů do zahraničí. Velký důraz je kladen jak na rozvoj komunikativních dovedností, čtení, porozumění a interpretaci textu či správné psaní a gramatiku. Výuka může probíhat celá nebo z části v cizím jazyce. Studenti si tak cizí jazyk lépe a rychleji osvojí a sžijí se s ním. Na klasické základní škole se děti učí jazyk od třetí třídy. Zpravidla se začíná angličtinou, od druhého stupně se volí jazyk druhý, a to většinou němčina, francouzština, španělština či ruština. Záleží na možnostech každé školy.

Jak se nejlépe naučit cizí jazyk?

Více než jinde zde platí, že velmi záleží na učiteli, který dítě vyučuje. Pouhým biflováním slovíček se jazyk naučit nelze. Učitelé musí být tvůrčí a učivo obohacovat. Způsobů, jak konkrétně jazyk vyučovat je celá řada a nedá se jednoznačně určit, co je nejlepší, každému může vyhovovat něco jiného. Existuje mnoho učebnic, k tomu CD i DVD či poslech materiálů z internetu. Pokud máte pocit, že výuka na základní škole k naučení potomka cizímu jazyku nestačí, stačí se porozhlédnout v okolí a jistě najdete soukromé jazykové kurzy. I na základních školách najdete jazykové kroužky. Mnoho lidí doučuje ve svém volném čase, dítě se tak může doučovat přímo u vás doma.

Pamatujte na to, že ne každý člověk má na učení jazyka „mozkové buňky“.