Free songs
Domů / Volný čas / Škola dříve a dnes
Škola dříve a dnes

Škola dříve a dnes

Škola je stále školou, vzdělávací institucí, ale doba jde kupředu, všechno se stále mění a vyvíjí. Jinak by o škole mluvili naše babičky, jinak matky a odlišné zkušenosti máme i my.Dříve nebyly výjimečné tělesné tresty, což mnohdy dnes v některých případech chybí.

Škola dříve

Pod lavicí se schovávali praky a flusačky, dnes mobilní telefony a tablety. Do školy se více chodilo pěšky, například v 60. letech bylo na vesnicích běžné, že ráno se sešli děti z celé vesnice a šli sami několik kilometrů třeba i přes les do školy. A odpoledne zase nazpátek. I malí školáci se ráno vypravovali bez rodičů do školy a rodiče je často viděli až odpoledne či večer, když se vrátili z práce domů. Děti museli být mnohem dříve a více samostatné, dnes i větší děti vozí do školy i ze školy rodiče autem. I zlobení dětí se časem změnilo, učitel býval autorita, jeho slovo platilo a rodiče na něj dbali. V dnešní době se toto všechno bohužel obrátilo, na učitele si dovolí i žáci na prvním stupni základní školy a rodiče si více stěžují. Naopak v dnešní době je větší výběr škol a různých druhů výuky (psali jsme o tématu v jiném článku), může si tak vybrat každý rodič, co jemu a dítěti vyhovuje.

Novinky ve školách

Za posledních 20 let se změnily i pomůcky ve školách. Z černých tabulí, na které se psalo křídou, jsou nyní interaktivní tabule a barevné fixy, nejsou výjimkou ani projektory a notebooky. Do některých škol se již zavádí výuka podpořená tablety. Není to tak dávno, kdy na každém patře školy byla televize s videem na vozíku, a ta se převážela dle potřeby vyučujícího. Někteří učitelé měli kazetové přehrávače. Rozšíření mobilů mezi děti také změnilo školství. Rodiče mohou děti více kontrolovat, což je mnohdy i ke škodě, například na školních výletech či školách v přírodě. Starší děti si nahrávají své učitele a zesměšňují je. I taková je dnešní doba.

Nahoru