Jak míchat akrylové barvy? Základem je barevné kolo

Každý dobrý malíř a umělec by měl umět míchat barvy. Pokud se to chcete naučit, přečtěte si tento článek. Naučíme vás to.

Akrylové barvy mají takové vlastnosti, které jim mohou jiné barvy doslova závidět. Rychle schnou, dají se dobře přetírat a výrazně nezapáchají. Není tedy divu, že řada umělců preferuje právě tento typ barev před olejovými a akvarelovými. Pokud po těchto barvách sáhnete i vy, určitě se vám bude hodit několik tipů, jak je míchat.

    1. Jak míchat barvy?

Akrylová barva s jinou barvou se bude snáze míchat s pomocí barevného kola. Jde o kolo, na kterém je možné vidět všechny odstíny a nejdůležitější barvy. Uvidíte tam hlavně barvy, které vzniknou smícháním těch sousedních. S mícháním těch dalších vám poradíme v následujících řádcích.

K míchání budete potřebovat základní a sekundární barvy. Mezi základní barvy patří žlutá, červená a modrá, tedy barvy, které nezískáte kombinací žádných jiných barev. Sekundární barvy (zelená, oranžová, fialová) je už možné vytvořit smícháním dvou barev základních. Celou paletu tedy můžete tískat ze třech základních barev.

    1. Problém jménem černá

Smíchané barvy mohou někdy dělat neplechu. A to zejména v případě černé barvy. Někdy se totiž stává, že je černá až „příliš černá“. Vypadá tak spíše jako díra v obraze nez jeho součást. Jak to vyřešit? Smícháním takové barvy, která sice bude tmavá, ale nebude úplně černá.

Dosáhnete toho smícháním dvou doplňkových barev. Vezměte si barevné kolo a smíchejte protiklady, tedy například fialovou a žlutou, nebo modrou a oranžovou. Smícháním vznikne tmavá barva, která obrazu dodá tón, ale nebude působit jako výše zmiňovaná díra v obraze.

Pokud se vám barvy míchat nechce, k dostání je i celá sada akrylových barev. V ní naleznete všechny barvy, které budete ke své tvorbě potřebovat. Samozřejmě pořídíte i menší sady. Ty vám umožní hrát si s barevnou paletou podle svého gusta a vytvářet vlastní barvy. Obrazy tak budou mnohem osobnější.