S blížícími se prázdninami rodiče řeší otázku, kam s dětmi. Možností je řada, ale roli v nich hraje spousta faktorů. Rodič si může vzít dovolenou jenom na omezenou část léta. Jenže co ten zbytek?
Prarodiče jsou neocenitelnými pomocníky
Jak zařídit dětem během prázdnin pestrý program, a přitom zvládnout všechny pracovní povinnosti? Udělejte si jakýsi nástřel prázdninového programu už s předstihem, aby vás nic nezaskočilo. Pokud máte možnost poslat dítě alespoň na nějaký čas k prarodičům na venkov nebo k jiným příbuzným, aniž by to komukoli způsobilo problémy, využijte toho. Dítě se vyřádí a vy si nemusíte dělat starosti, že se mu dostatečně nevěnujete. A dítě bude s láskou vzpomínat na prázdniny s babičkou nebo dědečkem, protože zkušenosti a zážitky s nimi nikde jinde nezíská.
Tábory si předem prověřte
Další kapitolou jsou různé tábory. Nabídka je široká, ovšem s jejich výběrem buďte opatrní. Pokud uvažujete o tom, poslat dítě na nějaký tábor, snažte se předem získat o něm reference. Nekupujte zajíce v pytli, ověřte si, zda bude o dítě správně postaráno. Berte také v úvahu zájmy dítěte. Pokud jeví předpoklady třeba k tancování, porozhlédněte se po táboře, kde bude taneční program. Stoupá šance, že dítě táborový pobyt chytí a opravdu si ho užije.
Zvažujte délku pobytu
Důležitá je i délka pobytu. Zatímco kdysi byly běžné třítýdenní pobyty, dnes už jsou většinou jedno či dvou týdenní. Zvažte, zda prvňáček, který se sotva rozkoukal ve škole, zvládne delší dobu bez rodičů. Říká se, že nejlepší metodou je hodit dítě do vody a plav, ale ne každé dítě to zvládne. Pokud si v případě svého potomka nejste úplně jistí, zvolte na poprvé týdenní tábor, nebo příměstský tábor, kdy se děti vrací na noc domů. To je výborné řešení pro zaneprázdněné rodiče, kteří si nemohou vzít volno. Dítě má program, ale přitom je v kontaktu s rodinou.