Prázdniny pro děti znamenají radost, pro rodiče alespoň menších dětí starost. Během školního roku mají školáci různé prázdniny a jiná volna, ale dovolená rodičů tak dlouhá není. Když sečteme podzimní, zimní, pololetní, jarní, velikonoční a letní prázdniny dostaneme se na číslo kolem 60 pracovních dní. Každý rodič má minimálně „jen“ 20 pracovních dní. Volné dny školáků se mohou natáhnout ještě o ředitelská volna, kterých má každý ředitel školy k dispozici 5. Používají se pro závažné důvody, organizační či technické.
Kam umístit dítě o hlavních letních prázdninách?
Možností je spousta, nejvíce záleží na finančních možnostech rodiny, ale také zda mohou a jsou ochotni pohlídat dítě prarodiče či jiní příbuzní. Dobrým nápadem může být vzájemná spolupráce s ostatními rodiči, kdy si děti navzájem postupně pohlídáte a ušetříte tak vzácnou dovolenou. Dítě bude s kamarády, které zná a každý týden (či jak se domluvíte) bude obohaceno o jiné zážitky.
Tábory
Další možností jsou klasické tábory. Jezdí se po celé prázdniny na 2-3 týdny. Vybírat je možné hned z několika hledisek: místo konání, typ tábora, ubytování, kapacita tábora. Tábory mohou být sportovní, jazykové, skautské, vodácké, počítačové, filmové nebo zaměřené na jedno konkrétní téma. Některé zájmové kroužky, kam dítě chodí po škole, pořádají své tábory nebo sportovní soustředění. Ať už vyberete jakýkoliv, dítě se naučí nové věci, pozná jiné lidi, nové kamarády, začne být samostatnějším a odveze si mnoho zážitků. Nezapomeňte, že na tábory nepatří mobilní telefony, vždyť když jste vy jezdili na tábory, také žádné nebyly a přežili všichni. Levnější variantou jsou příměstské tábory, kde děti netráví čas i přes noc, ale rodiče je ráno přivedou a odpoledne zas odvedou. Programy bývají opět různorodé a i zde je z čeho vybírat. Příměstské tábory jsou vhodnější pro úzkostnější děti, které nechtějí trávit mnoho času mimo domov.