Ke školní docházce patří i svačina. Když školák nesnídá a nesvačí, nebo svačí málo, je ve škole nesoustředěný, hůře vnímá a podává špatné výsledky. Dnes jsou na mnoha školách automaty s různými sladkostmi, či automaty s mléčnými výrobky. Nevýhodou může být, že si dítě nakoupí nevhodné potraviny. Někteří rodiče řeší svačiny navýšením kapesného a dítě si cestou do školy nakoupí svačinu samo.
Co je vhodné ke svačině?
Jogurty, vejce, tvaroh a pomazánky z něj, pomazánky z luštěnin, rybí pomazánky, sýr, šunka, máslo, celozrnné a bílé pečivo, müsli a cereálie, ovoce a zelenina.
Co raději nedávat?
Tučné pečivo (buchty, koláče, plněné croissanty), pizza, sladkosti, sladké limonády a minerálky. Platí však, že žádné suroviny jednou za čas nevadí, zvlášť pokud má dítě i dostatek pohybu. Je třeba také pamatovat na své dítě, zda zvládne donést do školy potraviny, které se mohou nešťastnou manipulací v aktovce pomačkat či vylít. Děti, které nechodí na obědy, či jdou ještě do družiny nebo rovnou na kroužek, potřebují ještě jídlo navíc.
Obědy ve školních jídelnách
Jistě si pamatujete, není to tak dávno, co se v médiích objevily fotky jídel ze školních jídelen, které nebyly zrovna podle našich představ. Jak by měl školní oběd vypadat? Tvorba jídelníčku podléhá tzv. spotřebnímu koši, což jsou měsíční výživové požadavky na jednoho žáka. Jídelny se řídí tabulkou, kde je jasně napsáno, kolik surovin musí být obsaženo v porci. Z toho vychází, že se během měsíce objeví velmi oblíbená i méně oblíbená jídla. V potaz se bere i rozpočet školy. A to ještě není zdaleka všechno. Uvařit chutný oběd tak není vůbec jednoduché. Pokud si tedy vaše dítě na obědy stěžuje a skoro nic nesní, je na pováženou, zda ho z obědů neodhlásit. U starších školáků je běžné, že po příchodu domů otevřou lednici a koukají, co by snědly.
A co jste jedli ve škole vy? Vyhazovali jste svačiny? Chodili jste na obědy?