Free songs
Domů / Doporučujeme / Angličtina na základce většinou za moc nestojí. Jak dítě opravdu naučit cizí jazyk?
Angličtina na základce většinou za moc nestojí. Jak dítě opravdu naučit cizí jazyk?

Angličtina na základce většinou za moc nestojí. Jak dítě opravdu naučit cizí jazyk?

Nemá cenu si nalhávat, že se děti na základní škole naučí dobře anglicky. Nenaučí. A většina se dokonce nenaučí ani základy, což je velká škoda, protože v mladém věku mozek vstřebává učivo mnohem lépe než v dospělosti.

Běžná hodina angličtiny na základní škole probíhá následovně. Vede ji učitelka, která má sama s jazykem problémy a s rodilým mluvčím by se domluvila spíše „rukama a nohama“. Děti během jejího výkladu sedí jako přikovaní v lavicích, průběžně doplňují cvičení (která nechápou) a jen zřídkakdy promluví. A když pak po ukončení ZŠ dochází na střední školu, nestačí se divit, co všechno by již měly umět. Jenomže opak je pravdou – většina školáků nedá anglicky dohromady ani jednu větu.

Systém výuky ve školství je zastaralý a nefunkční. Biflováním gramatiky a slovíček, které pravděpodobně nikdy nepoužijí, se žáci anglicky nenaučí, ani kdyby se učitelé stavěli na hlavu. Dokud nepochopí, že dětí musí především mluvit, se situace nezmění. Což je s ohledem na současný stav školského systému v nedohlednu.

Je tedy čistě na rodičích, aby vzali iniciativu do vlastních rukou a našli pro dítě školu, která se vymyká zavedenému standardu. Ve větších městech se pár takových institucí nachází, ale je třeba počítat s omezenou kapacitou. V menších městech a na vesnicích je to mnohem horší. Nalezení školy s pokročilou výukou cizího jazyka je takřka nereálné.

Nabízí se však i jiné, a pro většinu rodičů zřejmě nejschůdnější řešení – přihlásit dítě do jazykového kurzu. Samozřejmě by se mělo jednat o takový kurz angličtiny pro děti, který dá dětem pevné základy.

A podle čeho kvalitní kurz angličtiny pro děti poznáte? Například podle přítomnosti rodilých mluvčích a důrazu na komunikaci a schopnosti porozumět, byť by to bylo na úkor gramatických chyb.

 

Nahoru