Angličtina na základce většinou za moc nestojí. Jak dítě opravdu naučit cizí jazyk?


Nemá cenu si nalhávat, že se děti na základní škole naučí dobře anglicky. Nenaučí. A většina se dokonce nenaučí ani základy, což je velká škoda, protože v mladém věku mozek vstřebává učivo mnohem lépe než v dospělosti.

Běžná hodina angličtiny na základní škole probíhá následovně. Vede ji učitelka, která má sama s jazykem problémy a s rodilým mluvčím by se domluvila spíše „rukama a nohama“. Děti během jejího výkladu sedí jako přikovaní v lavicích, průběžně doplňují cvičení (která nechápou) a jen zřídkakdy promluví. A když pak po ukončení ZŠ dochází na střední školu, nestačí se divit, co všechno by již měly umět. Jenomže opak je pravdou – většina školáků nedá anglicky dohromady ani jednu větu.

Systém výuky ve školství je zastaralý a nefunkční. Biflováním gramatiky a slovíček, které pravděpodobně nikdy nepoužijí, se žáci anglicky nenaučí, ani kdyby se učitelé stavěli na hlavu. Dokud nepochopí, že dětí musí především mluvit, se situace nezmění. Což je s ohledem na současný stav školského systému v nedohlednu.

Je tedy čistě na rodičích, aby vzali iniciativu do vlastních rukou a našli pro dítě školu, která se vymyká zavedenému standardu. Ve větších městech se pár takových institucí nachází, ale je třeba počítat s omezenou kapacitou. V menších městech a na vesnicích je to mnohem horší. Nalezení školy s pokročilou výukou cizího jazyka je takřka nereálné.

Nabízí se však i jiné, a pro většinu rodičů zřejmě nejschůdnější řešení – přihlásit dítě do jazykového kurzu. Samozřejmě by se mělo jednat o takový kurz angličtiny pro děti, který dá dětem pevné základy.

A podle čeho kvalitní kurz angličtiny pro děti poznáte? Například podle přítomnosti rodilých mluvčích a důrazu na komunikaci a schopnosti porozumět, byť by to bylo na úkor gramatických chyb.