Free songs
Domů / Kavárna / Děti a automaty s cukrovinkami: Výchova ke zdravé výživě začíná
Děti a automaty s cukrovinkami: Výchova ke zdravé výživě začíná

Děti a automaty s cukrovinkami: Výchova ke zdravé výživě začíná

V poslední době je hodně frekventovaným tématem otázka umístění automatů na sladkosti a limonády ve školách. Odborníci společně s rodiči se přiklánějí k názoru, že by automaty tohoto typu měly ze škol zmizet a v mnoha případě se tak už děje. Jenže tím, že odstraníme ze škol uvedená lákadla, nevyřešíme otázku zdravého stravování našich dětí. Ta vyžaduje mnohem větší pozornost.

Hry pro poznávání zdravých potravin

Základem je vytvořit dětem takový stravovací režim, aby neměly potřebu vyhledávat možnost koupit si chipsy, sušenky, čokolády nebo přeslazené limonády. Zajistěte jim plnohodnotnou stravu, která je nasytí, bude dostatečně pestrá a chutná. Zní to sice jednoduše, ale jednoduché to není. Proto je třeba začít dětem už od předškolního věku hravou formou vysvětlovat, co je zdravé a co ne. Ideální jsou různé hry, při kterých bude dítě poznávat výživovou hodnotu různých potravin.

Zapojte děti do přípravy svačin

Když budete dětem chystat do školy svačinu, požádejte je o pomoc. Povídejte si nimi o tom, co prospěje jejich zdraví. Chystáte-li jídlo doma, i z obyčejného chleba se dá udělat roztomilý panáček, který bude mít oči z ředkvičky a ústa z kusu salátové okurky. Dítě se bude na takové jídlo těšit daleko více než na obyčejný chleba. Nesmíte ale dítě nutit a přikazovat mu, protože to je naopak nejlepší cesta jak mu zdravé potraviny zošklivit.

Špatné stravovací návyky se těžko odbourávají

Je známo, že už od raného dětství získáváme stravovací návyky. Pokud získáme špatné, těžko se odbourávají. Seznamování se s výživovou hodnotou potravin už od první třídy dítěti pomůže zorientovat se v tom, co je pro jeho vývoj nejvhodnější. I když se potom ve škole náhodou setká s automatem, kde na něj budou číhat nástrahy v podobě čokolád, lákadlu snáze odolá. Výchova ke zdravé výživě začíná v rodině.

Nahoru